Igår presenterades regeringens vårbudget, dessvärre utan några satsningar på att stärka pensionärernas ekonomi. Trots att bromsen slagit till i år och trots att vi pensionärer betalar högre skatt.
Det är ju nämligen så att pensionerna har sänkts 3 av de senaste 5 åren på grund av att bromsen slagit till. Det har bidragit kraftigt till att pensionärernas ekonomi halkat efter. Bara under 2014 beräknas ett pensionärshushåll ha 500 kronor mindre i plånboken varje månad enligt plånboksberäkningar från Swedbank, samtidigt som lönerna ökar. Och som vi tyvärr alltför väl känner till betalar pensionärer högre skatt än löntagare på samma inkomst, vilket är oacceptabelt och orättvist.
En förstärkning av ekonomin för landets äldre borde därför ha varit prioriterad av regeringen i vårbudgeten. Finansminister Anders Borg brukar använda vädermetaforer för att beskriva läget i ekonomin, jag kan då konstatera att det blir en fortsatt pinande snålblåst för pensionärerna även efter Borgs vårbudget. Det verkar som den fjärdedel av väljarkåren som är pensionärer inte finns för regeringen.
Karl Erik Olsson
ordförande SPF
Hej, gå med i min fria grupp på Facebook. Jag kallar gruppen “Pensionärsupproret”.
Kolla länken: https://www.facebook.com/groups/377905222351680/ Gruppen är helt öppen, alla kan lägga till medlemmar. Kom med för din egen skull.